Төтенше жағдайларда мемлекеттік органдар қалай әрекет етуі керек – NU GSPP халықаралық сарапшымен бірге Executive Education бағдарламасын өткізді

«Кез келген төтенше жағдайда, мейлі ол техногендік болсын, мейлі табиғи болсын, ең бастысы – үйлестіру. Ұлттық және жергілікті мемлекеттік органдарды өзара үйлестіру және халықты үйлестіру», – деді доктор Наим Капучу.

12-13 наурызда доктор Капучу, мемлекеттік саясат және дағдарысты басқару бойынша халықаралық сарапшысы, «Мемлекеттік сектордағы төтенше жағдайларды және дағдарысты басқару» тақырыбында тренингті Назарбаев Университетінде (NU) өткізді, онда мемлекеттік төтенше жағдайлар менеджерлерінің алдында тұрған бірқатар маңызды мәселелер қарастырылды. Тренингте, басқалармен қатар, жақында Алматыдағы жер сілкінісі кезінде дағдарысқа қарсы әрекет етудің мысалы қарастырылды.

«Төтенше жағдайлар және дағдарысты басқару саясатын үйрену және жақсарту мүмкіндіктерін ұсынатын апаттар «бағытталған оқиғалар» ретінде қызмет етеді. Алматыдағы жақында болған жер сілкіністері Қазақстанның қоғам басшыларына төтенше жағдайларды басқару тәжірибесін бағалау және жақсарту үшін стратегиялық объектив береді», – деді Орталық Флорида университетінің (UCF) мемлекеттік саясат бойынша марапатталған профессоры доктор Наим Капучу.

Баяндамашы өмірге, мүлікке және бизнестің үздіксіздігіне жауапкершілік бірінші кезекте тұрған төтенше жағдайларда мемлекеттік басқарушылардың алдында тұрған міндеттердің күрделілігіне тоқталды.

Тренинг барысында қатысушылар дағдарысты басқарудың негізгі қағидаттарымен, төтенше жағдайларды жоспарлаумен, апатты қалпына келтіру стратегияларымен және бизнестің үздіксіздігі хаттамаларымен танысты. Қатысушылар сонымен қатар 2001 жылғы 11 қыркүйектегі лаңкестік шабуылдар, Катрина дауылы, Австралиядағы су тасқыны, Түркия мен Сириядағы жер сілкінісі және жалғасып жатқан COVID-19 пандемиясы сияқты жаһандық апаттардан сабақ алды.

Тренингті Nazarbayev University Жоғары мемлекеттік саясат мектебі (NU GSPP) Астана мемлекеттік қызмет хабымен (ACSH) бірлесіп ұйымдастырды. ACSH Басқарушы комитетінің төрағасы Әлихан Байменов мырза құттықтау сөзінде елімізде соңғы жылдары орын алған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, атап айтқанда Арыс қаласындағы жарылыс, Абай ауданындағы өрттер, Алматыдағы жақында болған жер сілкінісі мен сел төтенше жағдайлар мен дағдарысты басқарудың озық тәжірибелерін үйренудің маңыздылығын көрсететінін атап өтті.