Назарбаев Университетінің Жоғары мемлекеттік саясат мектебі (NU GSPP) сізді 2021 жылдың 25 – 26 ақпанында «Этика және мемлекеттік саясат» тақырыбында өтетін онлайн семинарға қатысуға шақырады.

Брошюра

Курс: Этика және мемлекеттік саясат

Спикер: ЖМСМ Ассистент-профессоры Дина Шарипова

Құны: 82 000 теңге

Тіркелу:

Курстың сипаттамасы
Бұл курс мемлекеттік саясаттағы нормативтік құндылықтар мен этикалық дилеммаларға арналған. Бұл курстың негізгі мақсаты – тыңдаушыларды мемлекеттік саясатқа сыни көзқараспен қарауға және үкіметтік құрылымдардың өкілдері, саясаткерлер мен азаматтар саясатты әзірлеу процесінде және одан тыс жерлерде тап болатын моральдық дилеммаларды бағалай білуге дайындау. Біз саясат субъектілері әділеттілік, адалдық, еркіндік, борыш/міндет, тиімділік сияқты моральдық және этикалық аргументтерді саяси артықшылықтарды ынталандыру және негіздеу үшін қалай қолданатынын қарастырамыз. Курс негізгі этикалық тәсілдерге, мемлекеттік саясат пен кәсіптік этикадағы дилеммаларды, нормалар мен құндылықтарды зерделеуге, сондай-ақ ішкі және халықаралық саясаттың бірқатар осы заманғы мәселелерінің этикалық және моральдық аспектілерін қарау үшін мемлекеттік саясаттың нақты мысалдарын талдауға арналады.

Курстың мақсаттары
1. Мемлекеттік саясаттағы негізгі теориялық парадигмалар мен этика дилеммаларын талдау және түсіндіру.
2. Мемлекеттік саясат саласында зерттеулер жүргізу үшін аналитикалық және сыни ойлау дағдыларын дамыту.
3. Мемлекеттік саясаттағы этикалық құндылықтарға сыни және кешенді нормативтік тұжырымдама беру.

Курс соңында тыңдаушылар:
1. Мемлекеттік саясаттағы этикалық мәселелерді айқындайды және оларды ажырата біледі, бірақ сонымен бірге оларды құқықтық және саяси аспектілермен байланыстыра алады
2. Мемлекеттік саясатты зерттеуде жалпы этикалық проблемалардың мәселелерін және ықтимал шешімдерін түсінеді.
3. Мемлекеттік саясат саласындағы мамандар өз жұмысында кездесетін этикалық сын-қатерлерге жауап бере алады.

Оқу процесі және әдістері:
Пікірталастар, кейстер, презентациялар

Оқыту тілі: ағылшын тілі орыс тіліне синхронды аудармасымен

Оқу жоспары
1-сессия. Этика дегеніміз не? Этикалық тәсілдер және оларды мемлекеттік саясатқа қолдану
Бұл сессия этика табиғатына, оның шығу тегіне және мемлекеттік саясат үшін маңыздылығына арналады. Біз этиканың – мета-этика, нормативтік және қолданбалы этика деген үш саласын талқылаймыз. Бұл сессия сонымен қатар ізгілік этикасы, утилитаризм және деонтология сияқты маңызды этикалық теорияларға арналады. Осы сессия барысында қатысушылар бұл теорияларды мемлекеттік саясатқа қатысы бар түрлі жағдайларға қолданатын болады. Этикалық дилемма кейсі қолданылады.

2-сессия. Әлеуметтік бағдарланған мемлекет және этикалық дилемма
Бұл сессия әділдік, теңдік, кедейлік және кемсітушілік мәселелеріне байланысты этикалық дилеммаларға арналады. Біз Джон Роулз және Роберт Нозик ұсынған сот төрелігіне деген екі негізгі тәсілді талқылап, оларды Қазақстанның мәнмәтініне қолданамыз. Мемлекеттік қызметкерлер кедейлік пен теңсіздік мәселелерін шешуде қандай этикалық дилеммаларға тап болуы мүмкін? Азаматтар арасында ресурстар мен байлықты әділ бөлу дегеніміз не? Байлықты бөлудегі мемлекеттің рөлі қандай? Қоғамда әділеттілікті арттыру және дискриминацияны азайту үшін үкімет не істеуі керек? Этика жөніндегі комиссиялар Қазақстандағы мемлекеттік қызметшілердің этикалық мінез-құлқын көтермелеу үшін тиімді ме? Кейстер қосылады.

3-сессия: Мемлекеттік қызметтегі жеке және кәсіби адалдық этикасы
Бұл сессия екі бөлімнен тұрады. Бірінші бөлімде біз мемлекеттік қызметтегі жеке басқа қол сұқпаушылық пен қадір-қасиет мәселесіне тоқталамыз. Біз «лас қолдардың» маңызды этикалық дилеммасына тоқталамыз және Қазақстанның
мемлекеттік қызметіндегі сыбайлас жемқорлық жағдайларын қарастырамыз. Сессияның екінші бөлімі саяси зорлық-зомбылық мәселелеріне арналады, онда біз саяси зорлық-зомбылыққа, оның ішінде азаптау мәселесіне қатысты этикалық дилеммаларды талқылаймыз. Кейстер қосылады.

4-сессия. Шешімді кім қабылдайды? Өмір мен өлім этикасы
Осы сессияда біз эвтаназия, орган донорлығы және өлім жазасы сияқты маңызды этикалық дилеммаларды бағалаймыз, сынаймыз және талқылаймыз. Мемлекеттік қызметкерлер шешім қабылдау кезінде қандай этикалық, жеке және кәсіби
дилеммаларға тап болады? Қазақстан өлім жазасын қайта қосуы керек пе, жоқ па? Елдегі органдардың донорлығы туралы шешімді кім қабылдайды? Қазақстан билігі эвтаназияны енгізуі керек пе, жоқ па? Кейстер қосылады.

Оқытушы:
Дина Шарипова – Назарбаев Университеті Жоғары мемлекеттік саясат мектебінің ассистент-профессоры, саяси ғылымдарының докторы (Индиана университеті, Блумингтон қ., АҚШ). Д-р Шарипова Әлеуметтік ғылымдар колледжінің зерттеулер жөніндегі директоры болып жұмыс істеді (КИМЭП Университеті, 2016-2018), сондай-ақ Еуропалық Орталық Азия зерттеулер қоғамы кеңесінің мүшесі болды (2016-2019). Доктор Шарипова Зерттеу дизайны және әдістері, Озық сапалы зерттеу әдістері, Мемлекеттік саясаттағы этика және т.б. курстардан сабақ береді. Доктор Шарипованың ғылыми қызығушылықтары ұлт пен мемлекеттілікті қалыптастыру, ресми және бейресми институттар, Орталық Азиядағы бірегейлік саясат пен әлеуметтік капиталды қамтиды.

Байланыс ақпараты:
+ 7 7172 706462