Жоғары мемлекеттік саясат мектебінің (ЖМСМ) миссиясы адамдардың өмір сапасын жақсарту мақсатында мамандар мен көшбасшыларды түбегейлі мемлекеттік саясат пен тиімді басқаруды түсіну мен жүзеге асыруға оқытып үйрету болып табылады. ЖМСМ 2012 жылы ашылған сәттен бастап Сингапур Ұлттық университетінің «Ли Куан Ю» мемлекеттік саясат мектебімен сенімді стратегиялық әріптестікті қолдап келеді. Біз бірлесіп ЖМСМ -нің Орталық Азиядағы таңдаулы мемлекеттік саясат мектебі ретінде қалыптасуы үшін жұмыс істеп жатырмыз. ЖМСМ бағдарламаларына мемлекеттік саясат саласындағы магистратура, мемлекеттік басқару саласындағы магистратура және мемлекеттік саясат саласындағы докторантура кіреді.

Назарбаев Университеті Жоғары мемлекеттік саясат мектебінің (ЖМСМ) магистратура бағдарламаларын Еуропалық мемлекеттік және муниципалдық басқару саласындағы бағдарламаларды аккредиттеу қауымдастығы (EAPAA) аккредиттеген.

ЖМСМ магистрлік бағдарламаларын (Мемлекеттік саясат магистрі (MPP) және Мемлекеттік басқару магистрі (MPA)) Еуропалық мемлекеттік және муниципалдық басқару саласындағы бағдарламаларды аккредиттеу қауымдастығы (EAPAA) ЖМСМ магистратура бағдарламалары, таңдауы бойынша ұсынылатын пәндер мен курстар, бағдарламалар құрылымы, студенттердің бейіні мен оқу нәтижелері туралы толық және нақты ақпараттан тұратын, өзіндік бағалау туралы құжатты тапсыруды қамтитын 18 айлық шолу процесінен кейін ресми түрде аккредиттеді.

Еуропалық университеттердің сыртқы рецензенттер тобы ұсынылған өзіндік бағалау құжаты және ЖМСМ сапары негізінде ЖМСМ бағдарламаларын қарады. Сыртқы рецензенттер құрамына үш еуропалық сарапшы, жергілікті маман және Назарбаев Университетінің (НУ) түлектері кірді. Берілген ақпаратты тексеру үшін сыртқы рецензенттер студенттер, оқытушылар, әкімшілік қызметкерлер және НУ жоғарғы басшылығы арасында сауалнама жүргізді. Өзіндік бағалау туралы құжаттың және ЖМСМ-ге бару негізінде EAPAA Аккредиттеу комитеті Мектеп еуропалық стандарттарға сәйкес деген қорытынды жасады.

Еуропалық мемлекеттік және муниципалдық басқару саласындағы бағдарламаларды аккредиттеу жөніндегі қауымдастықтың аккредиттеу рәсімі – бұл өзіндік бағалау құжатын дайындаудан және қонақ сапарынан тұратын көптеген жұмыстарды қамтитын күрделі процесс. EAPAA комитеті және сыртқы рецензенттер бағалау процесі тұрғысынан объективті болып табылады. Бұл аккредиттеуден өту ЖМСМ бағдарламаларының ең жақсы еуропалық стандарттарға сәйкес жұмыс істейтіндігін білдіреді.

ЖМСМ мақсатында біздің EAPAA аккредиттеген еуропалық университеттермен салыстырмалы және сәйкестігімізді көрсетті. Әсіресе, Назарбаев Университеті сияқты, жас университет үшін артықшылық ұзақ мерзімді оқу бағдарламалары бар, оқыту және зерттеу жұмыстарында жақсы нәтижелерге қол жеткізген, танымал университеттерге сәйкестік  болып табылады. Аккредиттеу – бұл ЖМСМ және НУ стандарттарының бәсекеге қабілеттілігін көрсету үшін маркетингтік мүмкіндік.

Сонымен қатар, аккредиттеу процесі пайдалы, өйткені сыртқы рецензенттер мектептің объективті бағасын береді. Сіз мектептің бір бөлігі болсаңыз, шегіну және сырттан баға беру қиынға соғады. Сыртқы рецензенттер процеске «жаңа көзқараспен» қарап, сіздің бағдарламаларыңыз оқу нәтижелеріне сәйкес келе ме, сіздің студенттеріңіз еңбек нарығында сұранысқа ие ме деп, стандарттарды бағалауы мүмкін.

Еуропалық мемлекеттік және муниципалдық басқару бағдарламаларын аккредиттеу жөніндегі қауымдастықтың (EAPAA) аккредиттеуі еуропалық стандарттардың жоғары сапасына кепілдік береді. EAPAA логотипі болашақ және оқитын студенттерді, оқытушыларды, талапкерлерді, түлектерді және жұмыс берушілерді қоса алғанда, мүдделі тараптар арасында ЖМСМ бағдарламаларын ілгерілету үшін пайдаланылуы мүмкін. ЖМСМ стандарттар мен сәйкестіктердің деңгейін қолдауға және үнемі арттыруға ұмтылады және болашақта жаһандық аккредиттеуден өтуді жоспарлап отыр.