NU GSPP-де Орталық Азиядағы тұрақты даму мақсаттары бойынша SDSN Қазақстан 1-ші конференциясы өтті

2023 жылдың 30 мамырында Назарбаев Университетінің Жоғары мемлекеттік саясат мектебінде Орталық Азиядағы тұрақты даму мақсаттары бойынша SDSN Қазақстан 1-ші конференциясы өтті.

Бұл 6 панельдік сессиядан тұратын бір күндік конференция болды, оның ішінде 19 конференция спикері. Конференция панельдеріне тіркелген қатысушылардың жалпы саны 356 (225 бетпе-бет, 131 онлайн), бұл конференция тақырыптарына қоғамның шынайы қызығушылығын көрсетеді.

Конференция сессияларының тақырыптары SDSN Kazakhstan зерттеуінің 3 басым бағыттарына сәйкес әзірленді: 1) Жер, су және қауымдастықтар (SDG 1, 2, 6, 11, 14, 15). 2) Энергетика және климат (SDG 7, 13) 3) Білім және серіктестік (SDG 4, 10, 17).

Біз конференция спикерлерінің келесі топтарды ұсынғанын мақтан тұтамыз:

1. Қазақстандағы SDSN желісінің мүшелері, оның ішінде: Алматыдан екі университет: Алматы менеджмент университеті және Сәтбаев университеті және Қарағандыдан үш университет: (Бөкетов университеті, Қарағанды ​​медицина университеті және Қазтұтынуодағы университеті)
  2. Орталық Азия университеттері, оның ішінде: 1) Мирзо Улугбек атындағы Өзбекстан ұлттық университеті, 2) Кимё халықаралық университеті, Ташкент, Өзбекстан
  3. Халықаралық серіктестер, оның ішінде: Monash тұрақты даму институты (Австралия), SDG Nexus Network (Гиссен университеті, Германия), Афина университеті (Грекия), CAREC институты (Орталық Азияның аймақтық экономикалық ынтымақтастығы (CAREC), Үрімші, Қытай) . Біздің онлайн мүшелеріміздің бірі Оңтүстік Америкадан (SDSN Andes өкілі).
  4. Мүдделі тараптар мен жергілікті серіктестер, соның ішінде: Қазақстандағы БҰҰ Тұрақты үйлестірушісі кеңсесі, «Шеврон» корпорациясы және тұрақты даму мен экологиялық саясатты ілгерілету бойынша жұмыс істейтін үкіметтік емес ұйымдар.
  5. Соңында, конференцияда SDSN жастар жобаларының тұсаукесеріне арналған сессия (сағ. 4б 15:00) болды, онда НУ студенттері (SDSN белсенді жастары) өскелең ұрпақ арасында SDG білімін ілгерілету бойынша өздерінің қызықты бастамалары туралы айтты.

Шевронның корпоративтік бағдарламалары және төмен көміртекті кеңесшісі Блэр Блэквелл ханым Тұрақты даму мақсаттарына (SDG) және энергияға ауысуға байланысты қиындықтар мен мүмкіндіктерді шешуде ынтымақтастық пен серіктестіктің маңыздылығын атап өтті. Тұрақты даму шешімдерінің желісі (SDSN) сияқты конференцияларда тәжірибе мен идеялармен бөлісу әртүрлі мүдделі тараптар, соның ішінде бизнес, университеттер, үкіметтер және азаматтық қоғам арасындағы серіктестікті нығайтуда маңызды рөл атқарады, дейді ол.

«Табыс теңсіздігі, табиғи ресурстар және саяси режимдердің өзара әрекеттесуін зерттеу: вейвлеттік талдау» тақырыбында баяндама жасаған Иоаннина университетінің экономика факультеті, экономика ғылымдарының кандидаты, доктор Хризула Читу конференция туралы өз пікірімен бөлісті: «Мен конференцияны ұйымдастырушыларға біздің жұмысымызды көрсетуге мүмкіндік бергені үшін алғысымды білдіргім келеді. Болашаққа көз жүгіртсем, келесі жылы Қазақстанда өтетін конференцияның болашағы мені жігерлендіреді. Мен сіздердің көпшілігіңізбен бетпе-бет кездесіп, пікір алмасу мүмкіндігіне ие боламын деп үміттенемін. Назарларыңызға рахмет және мен сіздің тұрақты дамуды ілгерілетуге және осындай іс-шаралар арқылы сындарлы диалог құруға күш-жігеріңізді бағалаймын».

Доктор Аврора Диас-Солоага, МКМ, Менеджмент мектебінің аға оқытушысы, Алматы Менеджмент Университеті (AlmaU), Алматы, Қазақстан, «Мағыналы оқуды қамтамасыз ету: Орталық Азиядағы жауапты білім беруді ынталандыру» тақырыбында баяндама жасады: «Бірінші SDSN Қазақстан конференциясы белсенді және өршіл бірлескен жұмысты бастап қана қоймай, жоғары кәсібилік пен ғылыми құндылықпен жүзеге асырды. Спикерлер мен қонақтардың сөздерінің қатаңдығын, алуан түрлілігін және ғылыми құндылығын ерекше атап өткім келеді. Біз бірге алдымызға қойған мақсатқа қол жеткіздік: конференцияны географиялық тұрғыдан да, тақырыптардың әртүрлілігі мен қатысушылардың ортасы арқылы да инклюзивті ету. Жеке өз басым Орталық Азиядағы жауапты білім беру мәселесі бойынша әңгімеге өз үлесімді қосу мүмкіндігіне ие болдым: қазіргі агрессивті және өзгермелі әлемде оқытуды қалай мағыналы ете аламыз, сонымен қатар Орталық Азияның көпмәдениетті контекстінде мұны істей аламыз».

Айта кетерлігі, конференция аясында халықаралық ұйымдар, өнеркәсіп, қоғамдық ұйымдар және жоғары оқу орындары өкілдерінің қатысуымен дөңгелек үстел өтті. Қорытынды сөзінде НУ президенті Шигео Катсу осы мүдделі тараптар арасындағы тұрақты және сындарлы диалог үшін SDSN конференциясы сияқты орындардың маңыздылығын атап өтті. Конференция мүдделі тараптар арасындағы мұндай диалог Қазақстанның тұрақты дамуының практикалық шешімдерін әзірлеуге әкелетіні туралы жағымды хабарламамен аяқталды.

SDSN туралы қысқаша ақпарат: Бір жыл бұрын 2022 жылдың 8 маусымында ресми түрде іске қосылған SDSN-KZ қазіргі уақытта Қазақстанда (негізінен университеттер) 25 желі мүшесі бар.

SDSN-KZ миссиясы:

1) Қазақстанда ұзақ мерзімді тұрақты жолдарды дамытудың практикалық шешімдеріне жәрдемдесу;

2) Қазақстанда SDG бойынша сапалы білім беру және ғылыми ынтымақтастықты қолдау;

3) Қазақстандағы тұрақты даму мәселелерін жақсырақ шешу үшін қолданбалы зерттеулер мен саяси бастамаларды ұсыну.