Др. Жәнібек Арыновтың NU Emerging Scholar Research Excellence Award 2024 марапатына ие болды

NU GSPP Ассистент профессоры Жәнібек Арыновтың NU Emerging Scholar Research Excellence Award 2024 марапатына ие болғанын хабарлауға қуаныштымыз! Бұл мәртебелі құрмет постдокторлық зерттеушілер мен ассистент-профессорларды ғылыми зерттеулердегі тамаша жетістіктері, қоғамға инновациялық үлестері және жаңадан келе жатқан зерттеушілерге, әсіресе студенттерге тәлімгерлік етуге берілгендігі үшін бағалайды.

Профессор Арыновтың зерттеулері Орталық Азияның геосаясатына және Қазақстанның сыртқы саясатына тереңірек үңіліп, осы салалардағы білімді орталықсыздандыруда елеулі табыстарға қол жеткізді.

Доктор Жәнібек Арыновты осы лайықты марапатмен құттықтаймыз!

Доктор Арыновтың жұмысы екі негізгі себеппен ерекшеленеді:

• Орталық Азия агенттігіне назар аударуды әртараптандыру: Орталық Азияның геосаясатына арналған дәстүрлі әдебиеттер Орталық Азияның бес мемлекетінің агенттігін елемей, сыртқы субъектілердің мүдделері мен саясатын ерекше атап өтіп, «Жаңа Ұлы ойынға» көп көңіл бөледі. Доктор Жәнібек Арыновтың зерттеулері орталық азиялықтардың сыртқы субъектілермен өзара әрекеттесуіндегі агенттіктері мен перспективаларына баса назар аудара отырып, бұл олқылықты қарастырады.
  • Мемлекеттік емес субъектілерді біріктіру: Қолданыстағы геосаясат пен сыртқы саясат әдебиеті, әсіресе, саясатты жасау вертикальды болып табылатын Орталық Азия сияқты аймақтарда мемлекетке бағытталған. Доктор Жәнібек Арыновтың жұмысы мемлекеттік емес субъектілердің көзқарастарын қосу арқылы бұл тәсілді «орталықсыздандыруға» ұмтылады. Бұған оның Орталық Азия елдерінің көзқарасы бойынша ЕО-Орталық Азия қарым-қатынастары бойынша ілкімді зерттеулері және қазіргі әдебиеттерде көптеп табылмайтын қоғамдық көзқарастарды қамтитын Еуразиялық экономикалық одақ пен Ұжымдық қауіпсіздік шарты ұйымы бойынша жүргізіп жатқан жобалары мысал бола алады.

Доктор Арынов 2022-2024 жылдарға арналған MSHE қаржыландыратын жобада Бас зерттеуші қызметін қоса алғанда, бірнеше сыртқы зерттеу гранттарын алды және екі қосымша MSHE қаржыландыратын гранттар бойынша зерттеу тобының мүшесі болды. Бұл гранттар сонымен қатар НУ әртүрлі мектептерінен аспиранттардың ғылыми көмекшілерін дайындауға қолдау көрсетеді. Жақында ол команда мүшесі ретінде MSHE грантының тағы бір өтінімін қамтамасыз етті.

Доктор Жәнібек Арынов халықаралық және жергілікті журналдардың редакторлық қызметтеріне белсенді қатысады. Ол Орталық Азия зерттеулерінің жетекші журналы «Central Asian Survey» журналының кітап шолушысы болып табылады және Қазақстан қоғамдық даму институтының қазақ тілінде шығатын KIPD Bulletin журналының редакциялық алқасының мүшесі. Ол сондай-ақ Қазақстандағы білім өндірісін локализациялаудағы күш-жігерін көрсететін Қазақстан стратегиялық зерттеулер институты қайта шығарған Орталық Азияны зерттеу журналының дамуына бейресми түрде үлес қосты.

Доктор Арынов өз зерттеулерін тарату үшін бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғамдық форумдармен жиі араласады. Ол 25 000-ға жуық қаралым жинаған танымал қазақстандық DopSoz подкастына қатысып, 2023 жылдың тамызында TedX Astana-да сөз сөйледі. Бұған қоса, ол әртүрлі қазақстандық БАҚ-қа, соның ішінде Qazaqstan TV, Atameken арнасы, Vlast.kz және Azattyq тұрақты авторы.