Forbes.kz: Сарапшылар орталық Азиядағы қауіпті су тапшылығынан қалай құтылуға кеңес берді

26/12/2019

Арал теңізі бассейніндегі ынтымақтастыққа елдердің бәсекелестік қатынастарын өзгерту қажет

Бүгінгі таңда Орта Азиядағы Арал теңізі бассейніндегі су ресурстары 70 миллионға жуық адамның өмірі мен өмірін қамтамасыз етеді. Бірақ шындық мынада, егер аймақ елдерінің жақсы қаржыландырылған және үйлестірілген күш-жігері белсендірілмесе және ынтымақтастық бәсекелестікпен алмаса, климаттың өзгеруімен күрделене түсетін судың одан әрі артуы, орасан зор, өте күрделі су бассейнінде қауіпті су тапшылығына әкеледі. алты ел: Ауғанстан, Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Түркіменстан және Өзбекстан.

Арал теңізі бассейніндегі проблемалар кешенін көптеген жылдар бойы зерттеген 14 елден және Біріккен Ұлттар Ұйымынан 57 аймақтық және халықаралық сарапшылар бірлесіп жазған жаңа кітаптың негізгі идеясы осы. Жаңа кітапта бірқатар ірі аймақтық және халықаралық сарапшылардың Арал теңізі бассейні елдерінің алдында тұрған күрделі мәселелер туралы пікірлері келтірілген. Олардың қатарында Гамильтондағы (БҰҰ) БҰҰ Университетінің Су, қоршаған орта және денсаулық институтының үш бірлескен авторы және Орталық Азиядан келген авторлардың жартысына жуығы бар, олар осы маңызды мәселелер бойынша аймақтық және халықаралық пікірлер мен тәжірибенің ерекше үйлесімін жасайды.

Мақаланың жалғасы осында (орысша).